Skip to content

Hogyan készítsd fel a kerékpárodat tavasszal? Íme, néhány egyszerű lépés.

Sokunk télire elzárjuk a kerékpárjainkat – Most, hogy itt a tavaszi napsütés, itt az ideje, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy kerékpárunk készen áll, hogy újra használatba vegyük. Készüljünk fel a tavaszra, az első az indulásra.

8 tipp a kerékpárod tavaszi felkészüléséhez:

1) Ellenőrizd, a kerékpárülést

Ha kerékpárod már egy ideje garázsban volt, akkor előfordulhat, hogy nem tökéletesen szoros az ülés, emiatt érdemes megnézni, és ha szükséges húzzuk meg a kerékpárülést, mielőtt újra elindulnánk. A meglazult kerékpárülés nemcsak kényelmetlen, de gondot is okozhat. Az is előfordulhat, hogy a nem megfelelő tárolás esetén az üléshuzat elhasználódott, miután hosszabb ideig nem használta, akkor a lehető leghamarabb cserélje ki, és kerülje el a kényelmetlenséget, és a veszélyhelyzeteket.

2) Váltók és a váltókarok

Mielőtt neki indulsz, ellenőrizd egy kisebb úton, hogy a sebességfokozatok zökkenőmentesen kapcsolnak e. Ha kerékpárt hosszú ideig nem használták, akkor lehetséges, hogy a váltót állítani kell. Ezt egy Kerékpártartó segítségével egyszerű lépéseket követve meg lehet tenni. Ha szükséges a váltó állítása, akkor  tegye fel a kerékpárt fejjel lefelé, és forgassa meg a pedálokat, hogy átfusson a sebességfokozatokon, és ellenőrizze, hogy helyesen kapcsolnak-e. Ha kissé módosítania kell az első és a hátsó váltón, ezt egy csavarhúzóval egyszerűen megtehetjük.

3) Gumiabroncsok/ Gumik nyomása

Az egyik első dolog, amit minden kerékpárosnak ellenőriznie kell, az a gumiabroncsok nyomása. Idővel minden gumiabroncs levegőnyomását veszti, még akkor is, ha hónapok óta áll. Érdemes  a gyártó utasításait is megnézni, hogy mekkora legyen az  kerékpárhoz az ajánlott gumiabroncsnyomás. A megfelelő nyomásbeállításához egy egyszerű kerékpárpumpa is megoldás lehet, manapság már sok pumpa a nyomást is mutatja.

4) Fékkarok

Fontos, hogy a fékek megfelelően működjenek. Soha nem tudhatod, mikor lesz szükséged rájuk, és végül biztonságosan működjenek. Az első indulás előtt teszteld le a fékkarokat, és nézd meg, hogy a szokásos módon rögzítik-e a fékbetéteket. A fékeknek nem szabad beragadniuk, és a kereket teljesen le kell állítaniuk, amikor mozog. Ha a fékkart be kell állítani, ezt úgy teheted meg, hogy kissé kicsavarod a fékbeállítót.

5) Fékbetétek

Indulás előtt ellenőrizni kell a fékbetéteket is. A kerékpáron lévő fékbetétek nem lehetnek meglazulva illetve az se jó ha, kopottaknak tűnhetnek. Ha a fékbetétek túl messze vannak a felnitől akkor állítsunk rajta, és cseréld ki a fékbetéteket, ha kopottnak tűnnek. Ha nyikorog a fékbetét, akkor valószínűleg javításra szorul!

6) kerékpárlánc

Ha a kerékpárlánc az idő múlásával meglazult, fennáll annak a veszélye, hogy vezetés közben leszakadhat, és súlyos sérülést okozhat. A lánc feszességét egy teljesen egyszerű lépésben ellenőrizheted. Nyomd az ujjaid a lánc tetejéhez, hogy ellenőrizd a lánc feszességét. Amikor ezt teszed a kerékpárlánc nem mozdulhat fél hüvelyknél tovább. Egy idő után a kerékpárláncok meglazulhatnak és megnyúlhatnak, ezért szükség esetén  ki kell cserélni a láncot.

8) Biztonsági felszerelések

Működnek a kerékpárlámpáid? Mi a helyzet a reflektoraiddal? Mielőtt elindulnál, nézd meg, hogy az összes biztonsági felszerelésed megfelelően működik a kerékpáron.